Egy blog könyvtárosoktól könyvtárosoknak... érdekességek, fineszek, tippek és jó ötletek
2011. december 21., szerda
2011. december 17., szombat
2011. december 14., szerda
Ádvent a könyvtárban
Ez a kép napok óta uralja a legnagyobb közösségi portál oldalait. Szívem szerinte erre szavaznék.
A jászberényi Városi Könyvtárban alakították át a katalógust – nagyon ötletesen – ádventi naptárrá.
Sajnos mi még használjuk őket, de talán jövőre, ha már üresek lesznek, megcsinálom :)
Ha a Spenót nevű irodalomtörténetről nem téptem volna le a borítót, ez is nyerő lenne. A szerb osztályon van egy hasonló zöld sorozat...
Pár napra kölcsönadhatják, nem?

2011. december 13., kedd
Hogyan született meg ez a blog?
- 2 vajdasági könyvtáros
-1 hónapos ösztöndíjprogram az Országgyűlési Könyvtárban
-számtalan jó ötlet, amit nem tudunk magunkban tartani
Ezeket jól összekeverni és már kész is!
BESZÁMOLÓINK AZ ORSZÁGGYŰLÉSI KÖNYVTÁRBAN TÖLTÖTÖTT IDŐSZAKRÓL:
Azon a bizonyos szeptember elsején szűnni nem akaró görccsel a gyomromban érkeztem meg az Anna Szállóba. Bár tisztában voltam a pályázat részleteivel, olvastam a várható programot, mégis izgultam. Mert ugye ez nem egy akármilyen program, nem egy akármilyen pályázat; ez egy rendhagyó dolog. Az Országgyűlés elnöke hirdette meg a pályázatot, az Országgyűlés Könyvtára a helyszín. Tehát minden adva van, hogy egy határon túli, fiatal, magyar könyvtáros szapora pulzussal nézzen a dolog elé.
A szállodába való érkezés olajozottan ment. Nagyon szép szobákat kaptunk.
Az izgalomnál már csak a kíváncsiság volt nagyobb bennem. Vajon milyenek a többiek? És a vendéglátóink?
Kedves vendéglátóink között köszönthettük Ambrus János főigazgató urat, Redl Károly tájékoztatási igazgató urat, Koreny Ágnest, valamint Maltsik Balázs és Mészáros Gergely könyvtárosokat.
A kötött programok folyamán az Országgyűlési Könyvtár dolgozói is bemutatkoztak és bemutatták a mintegy nyolcvan főt foglalkoztató gyönyörű könyvtárukat. Az előadó kollégák jól felkészülten és mosolygósan érkeztek hozzánk és beszéltek mindenről, amit tudni lehet és kell az Országgyűlési Könyvtárról.
A könyvtár működésén, a könyvtárosok szakmai felkészültségén túlmenően számomra a legfontosabb információ az volt, hogy az Országgyűlési Könyvtár nem egy zárt, megközelíthetetlen intézmény. Épp ellenkezőleg: egy nyitott, minden érdeklődőnek elérhető könyvtár. Egy barátságos hely, tele olyan emberekkel, akik alig várják, hogy segíthessenek az olvasóiknak.
Lehetőségünk nyílt ellátogatni az Országos Széchényi Könyvtárba is. Igen gazdag programmal fogadta a kis csapatunkat. Megnézhettük a legféltettebb kincseit, ritkaságait, kuriózumait. Találkozhattunk a Könyvtári Intézet munkatársával, és értesülhettünk a határon túli könyvtárosügyeket is érintő munkásságukról, valamint a Magyar Elektronikus Könyvtárról és a 1986-1989 utáni magyarországi kisebbségi, nemzetiségi dokumentációról is. Végezetül a Nemzetközi és Kulturális Kapcsolatok Osztálya ismertette működését.
Ellátogattunk a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárba, illetve annak XXII. kerületi fiókintézményébe, a kecskeméti Katona József Megyei Könyvtárba és a Képzőművészeti Egyetem Könyvtárába is.
Megtisztelő volt, hogy a Magyar Könyvtárosok Egyesületének elnöke, Bakos Klára személyesen mutatta be a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem Könyvtárát. Kötetlen beszélgetés formájában a határon túli könyvtárosügyekről is szót ejtettünk.
Minden könyvtárban - ahol látogatást tettünk - sok újdonsággal, érdekességgel találkoztam. Minden helyszínen biztosítottak afelől, hogy lehetőség van a határon túli könyvtárakkal való együttműködésre, hogy bátran fordulhatunk hozzájuk, mert foglalkoznak a határon túli kérésekkel és lehetőségeikhez mérten igyekeznek segíteni az arra rászorulóknak.
Az Országgyűlési Könyvtárban töltött egy hónap alatt lehetőségünk nyílt bepillantani az Országgyűlés munkájába, mindennapjaiba is. Számomra maradandó élményt nyújtottak ezek a programok, mert általa olyan helyekre nyertünk bebocsátást, ahová csak kevesek juthatnak be. Az eddig csak televízióban látott személyek, helyszínek keltek életre. Érdekes és egyben jóleső érzés volt ezt testközelből kísérni. Mind a házbizottsági ülés, mind a karzatlátogatás tartalmas program volt. Külön kiemelném dr. Soltész István országgyűlési főtitkár úr lebilincselő előadását, mely rendkívül szellemes és szórakoztató módon tárta fel az Országgyűlés munkáját, az ülések, a törvényhozás folyamatát.
A Lakitelken tett kirándulásunk is maradandó emlék lesz számomra. Lezsák Sándor úr, az Országgyűlés alelnöke, őszintén mesélt a Lakiteleki Népfőiskola múltjáról, jelenéről. Egy nem mindennapi ember állt előttünk, aki a politikai élet egyik közszereplőjeként éli a mindennapjait, mindemellett férj, apa és egy virágzó intézmény megálmodója, irányítója is egyben. Szimpatikus volt a közvetlensége, józan gondolkodása. Bevallása szerint hamar rájött arra, hogy számára a politika egy eszköz, amivel elősegítheti a Népfőiskola ügyét.
Az egy hónapos ösztöndíjprogram keretén belül a Kulturális Örökség Napjai kapcsán lehetőségünk nyílt bemutatkozni a nagyközönségnek. Csapatunk egy hatvanperces, prezentációval egybekötött előadással készült, mely révén bemutattuk, hogy honnan érkeztünk.
Az ösztöndíjprogramnak hála barátságok kötettek, formálódott a szemléletünk, és tapasztalatokkal gazdagon megrakva térhetünk haza, hogy itthon kamatoztassuk a megszerzett tudást.
Reményeink szerint a programnak ezzel nincs vége. Kapcsolatban maradunk, és építjük tovább ezt a barátságot. Amint lehet, találkozunk, valahol a Kárpát-medencében.
BEDNÁRIK PROKEC Zita

Az egy hónap alatt megismerhettük az Országgyűlés munkáját, ott lehettünk a folyósokon, az üléstermekben, az étteremben. Névre szóló belépőt kaptunk, mellyel szabad bejárásunk volt a különböző kormányépületekbe, igaz, mindennap csak szigorú ellenőrzéssel juthattunk be. Az ott dolgozók mesélik, hogy ha valami gond van a kártyával, akkor még őket sem engedik be, annak ellenére sem, ha több évtizede ott dolgoznak és a portás is ismeri őket. Külön érdekesség volt ott lenni a házülésen, a karzaton, s saját szemünkkel látni azt, amit eddig csak tévéből ismertünk. A kupola megjárása volt a legemlékezetesebb, hiszen sok ott dolgozó sem járt még az épület tetején.
Megismerhettük továbbá az Országgyűlési Könyvtárat, annak működését, s kiderült, bármikor fordulhatunk ide segítségért, hiszen nemcsak azért van, hogy a képviselők munkáját segítse, hanem azért, hogy kiszolgálja a kíváncsi olvasókat is. Megmutatták az értékes kiadványaikat, meséltek arról, hogyan könnyítik meg a képviselők munkáját, milyen kiadványokat szereznek be. Az építész, Steindl Imre nagyon szerette és tisztelte a könyvtárügyet, hiszen a Parlament könyvtára nagyon szép helyen van, könnyen megközelíthető, nemcsak a Duna-part felől, hanem az épületen belül is. Voltak azonban olyan időszakok, amikor a Parlament felőli ajtaját befalazták, mert nem tartották fontosnak, hogy a képviselők tájékozottak, műveltek legyenek.
Az ösztöndíjasok között kilenc határon túli és egy magyarországi könyvtáros volt. Jutott időnk megismerni egymást, összebarátkozni, beszélgetni. Ebben sokat segített, hogy a program elején mindenki bemutatta a könyvtárat, amelyben dolgozik, s így teljes képet kaptunk a határon belüli és kívüli könyvtári viszonyokról. Ez volt a leghasznosabb, mert a munkánkat segíti majd. Tudjuk, hova kell fordulni, ha valamilyen problémával találjuk magunkat szemben. S ami a legfontosabb: tudjuk, hogy nem vagyunk egyedül, s van kire számítanunk.
A mi könyvtárunkat, szülővárosunkat is megmutattunk a nagyközönségnek, mi, ösztöndíjasok is lehetőséget kaptunk a bemutatkozásra a Kulturális Örökség Napokon. Szabadkaiként akkor természetesen Kosztolányiról meséltem, arról, hogy milyen szép is volt ez a város az ő gyerekkorában, s milyen érdekes, semmi máshoz nem hasonlítható, számunkra mégis nagy jelentőségű események történtek itt.
A program szervezői arra is gondoltak, hogy ne csak a határon túli könyvtárakat ismerjük meg egymás elbeszéléseiből, hanem a budapestieket is, jártunk a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárban, annak fiókkönyvtárában, az Országos Széchenyi Könyvtárban, a Képzőművészeti Egyetem könyvtárában, a kecskeméti Katona József Könyvtárban. Mindegyik hasznos időtöltés volt, mert ötletet kaptunk, inspirálódtunk, tanultunk.
A szakmai programokat kirándulások is színesítették, bejártuk Budapestet, a magyar főváros környékét, emellett voltunk Tihanyban, Kecskeméten, Lakiteleken.
Könyvtár, ami összeköt. Az Országgyűlési Könyvtár. A magyar könyvekkel rendelkező könyvtárak. Lelkünk könyvtárai. Összekötnek, mert egy célunk van: az információadás, az olvasóvá nevelés, a könyvek szeretete.
Hogy mit láttunk, hallottunk? Nem fogható meg kézzel, nem is mesélhető el. Bennünk van, lelkünk mélyén nyugszik, fűt bennünket, éltet. Az ötletek, a tanultak szépen lassan bukkannak majd fel a mélyből, s a könyvtárunkban öltenek majd arcot.
HICSIK Dóra
2011. december 7., szerda
A könyvtárban naptár is kapható!

Egyszerű és nagyszerű...
1. Gyűjtsünk képeket a lakóhelyünkről, a helyről, ahol élünk (egy erra a célra meghírdetett pályázat még jobb)
2. A beérkezett munkákat szakértő zsűrivel értkeltessük
3. A könyvtárban rendezzünk kiállítást a munkákból
4. A legjobb munkákkal jelentkezzünk a legközelebbi nyomdában, ahol naptárat készítenek belőle
5. Árusítsuk a könyvtárban a naptárat
Komplikáltnak tűnik? Pedig nem az! Nálunk bevált, működik és nagy sikere van!
2011. december 5., hétfő
ÚTKÖZBEN: FSZEK BUDAFOKI FIÓKKÖNYVTÁRA
Szeptemberben a Kárpát-medencei fiatal magyar könyvtárosok elnevezésű ösztöndíjprogram (röviden: Könyvtár, ami összeköt) keretében látogattunk el a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár budafoki fiókkönyvtárába. Öröm volt látni, milyen szép új könyvtára van a kerületnek, s hallani, hogyan sikerült ezt megvalósítani. A könyvtár U alakú épület, minden a helyén, minden új és barátságos. öröm lehet itt tagnak lenni. Érdekes volt, látni, hogy gondoltak a kismamákra, külön szobát rendeztek be nekik, ahol megetethetik a babát. Számomra az is érdekes volt, hogy a sorozatok köteteit nem választják szét. A könyvtárban megvan minden, ami kell: könyvek, kiállítótér, számítógép, tér és persze az olvasók is.